Bosch Güvenlik Sistemleri'nden Kritik Altyapı Tesisleri için Güvenilir Çözümler

 

Büyük bir sorumluluk


Kritik Alt Yapı Tesisleri, bir toplum için vazgeçilmez varlıklardır. Enerjinin üretimi, taşınması ve dağıtımı gibi altyapı hizmeti sunan tesisler bu kapsamda değerlendirilir. Örneğin; atık su ve kanalizasyon arıtma da dahil olmak üzere su tesisleri; petrol, rafineri, boru hattı gibi ayrıştırma, arıtma, taşıma ve petrol ürünleri tesisleri ve kimyasal madde üreten fabrikalar kritik alt yapı tesisi olarak adlandırılır. Bütün bu sistem ve varlıkların tek bir ortak yanı vardır: Tesis içerisindeki en ufak bir güvenlik zafiyeti, toplum sağlığına, çevreye, ekonomiye, hatta ulusal ve küresel güvenliğe ciddi anlamda zarar verebilir. Kritik Altyapı Tesisleri'nde güvenlik ve iletişim gereksinimlerini karşılamada ortaya çıkan zorluklar:

  • * Olası terörist saldırılar ve vandalizm olayları
  • * Yangın ve patlamaların erken algılanması ve önlenmesi
  • * Davetsiz misafirlerin tespiti
  • * Erişim yetkilerinin yönetilmesi
  • * Zorlu çevre koşulları ile başa çıkılması

Bosch, her türlü kritik altyapı tesisinde güvenlik ve iletişimin etkili bir şekilde sağlanması ve yönetilmesi için geniş bir yelpazede ürün ve çözümler sunuyor. Patlamalara karşı korumalı gece/gündüz kameralar, kızılötesi aydınlatıcılar ve uzun mesafe kameralarının da bulunduğu özel video gözetim, hırsız alarm ve kartlı geçiş kontrol ürünleri bunlardan bazılarıdır. Bosch Güvenlik Sistemleritarafından sunulan ürünler, kritik altyapı tesislerinin özel güvenlik ve iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için idealdir.

 

 

Video Gözetim Sistemleri

Güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler, Bosch'un Video Yönetim Sistemi tarafından yönetilmektedir. Yüksek çözünürlüklü CCTV kameraları, sürekli olarak, farklı alanlarda bulunan veya bu alanlardan geçen insanları kayda alır. PTZ kameraları, havaalanı yaya yürüme yollarında, tel örgülere yaklaşan veya tırmanmaya çalışan kişileri günün her saatinde, tespit eder. Termal PTZ kameraları, hareketleri tüm hava koşullarında tespit edebilir, böylelikle de havaalanındaki çalışmaların, insanların piste yaklaşması gibi nedenlerle engellenmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, Bosch'un gelişmiş Akıllı Video Analizi (IVA) sayesinde, şüpheli davranışlar erkenden tespit edilebilir ve terk edilmiş bavulların sahipleri bulunabilir. Takip kameraları, güvenlik operatörünü uygun şekilde uyararak, alarmların doğru veya yanlış olduklarını kanıtlamaya yardımcı olur. "Adli arama" işlevi ile ilgili videolar hızlı bir şekilde geri sarılıp izlenebilir.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Bosch'un IP tabanlı Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi, görevli olmayan kişilerin giriş kapılarından geçmesini, uçuş pisti ve uçak park alanları gibi yasak bölgelere girmesini engellemek için idealdir. Sistem birçok okuyucuyu destekler ve güvenlik kamerası ile entegrasyonu sayesinde girişlerin izlenip kaydedilmesini sağlar. Giriş ihlalleri, otomatik olarak alarm oluşturur.

Hırsız Alarm Sistemleri

Mağazalar, bagaj taşıma sistemleri ve yük saklama alanları gibi erişimi kısıtlı bölgelerden değerli eşyaların, ekipmanların, yüklerin veya kişisel eşyaların çalınma riski vardır. Bosch, hırsız alarm sistemleri aracılığıyla tüm kapıları, araç girişlerini ve yaya yürüme yollarını izleyip izinsiz giriş yapan veya şüpheli kişileri ya da çalınan araç olup olmadığını kontrol ederek bununla da başa çıkılmasına yardımcı olur. Dedektörlerden biri, olası bir tehlike olduğunu algılarsa, yüksek çözünürlüklü CCTV kameraları ve Akıllı Video Analizi özelliği ile donatılmış Bosch Video Yönetim Sistemi, alarmı doğrulamak ve hırsızları tespit edip yakalamak için adli araştırma yapılmasını sağlamak üzere devreye girer.

Genel Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri

Havayolu veritabanı ve kapı yönetim sistemi gibi sistemlerle entegre şekilde çalışan, bölge bazlı ya da havaalanı genelinde yapılan kapı duyuruları ve anonslar, özel etkinliklerin düzenlenmesini sağlayan genel seslendirme ve acil anons sistemleri, havaalanının tahliye edilmesi gibi güvenlik sorunlarıyla başa çıkmada gereklidir. Bosch'un modüler genel seslendirme ve acil anons sistemleri, tüm bu uygulamalar için idealdir. Rutin anonslardan acil durum bildirimlerine kadar her şeyde kullanılabilirler; hepsi son derece güvenilirdir ve konuşmalar anlaşılırdır. Bosch'un Praesideo dijital genel seslendirme ve acil anons sistemi ise, en büyük uluslararası havaalanlarında bile rahatlıkla kullanılabilir.

Yangın Algılama Sistemleri

Havaalanlarında can ve mal güvenliğinin sağlanması için yangınların hızlı bir şekilde tespit edilip doğrulanması ve kontrol altına alınması gerekir. Terminal salonlarının kalabalık ve yüksek tavanlı oluşu, geniş açık alanlar bulunması ve acil çıkış kapılarıyla oluşan fazla mesafe buralardaki sorunları farklılaştırmaktadır. Bosch modüler yangın panelleri ve dedektörleri, bu iş için, hatta daha fazlası için, idealdir. Bu panellerin, yanlış alarmlara karşı yüksek duyarlılığı, erken, güvenilir tespit ve hızlı müdahale için, çok sayıda kriteri içerir. 3000 m'lik bir çevrede, birden fazla binayı kapsayacak şekilde çok sayıda dedektör bağlantısı yapılabilir. Paneller, her türlü yangını söndürmek ve büyük insan topluluklarının alandan tahliyesini koordine etmek için, havaalanı itfaiyesini otomatik olarak uyarır, ayrıca yangın söndürme, havalandırma, acil anons sistemleri ve Bosch Bina Entegrasyon Sistemi (BIS) ile haberleşir.

Konferans Sistemleri

Diğer şehirler ve ülkelerle olan doğrudan bağlantıları sayesinde havaalanları, gün geçtikçe, her türlü konferans için popüler buluşma yerleri haline gelmektedir. Bosch'un Dijital Kongre Ağı (Digital Congress Network - DCN), günümüzün lider konferans çözümüdür:

  • Aynı anda 32 dilde eş zamanlı çeviri
  • Yüksek kalitede ses çıkışı
  • Kablolu ve/veya maksimum esneklik ve hızlı kurulum için kablosuz yapılanma tercihi
  • Tüm konuşmaların kaydedilmesi

 

Bina Entegrasyon Sistemi (BIS)

Havaalanı gibi büyük bir tesise kurulan tüm güvenlik, emniyet, iletişim ve bina otomasyon sistemlerinin verimli bir şekilde yönetilmesi ve koordine edilmesi gerçekten zorlu bir görevdir. Bosch'un Bina Entegrasyon Sistemi (BIS), tüm güvenlik, emniyet ve bina yönetim sistemlerini izlemek için web tabanlı platform sunmaktadır. Sistemin içinde, alarm yönetimi, yer haritaları sayesinde hızlı alarm tanımlama ve takip prosedürleri yer almaktadır. Yangın ve hırsız alarm, genel seslendirme ve acil anons, kartlı geçiş kontrol, CCTV ve bina entegrasyon sistemlerini kusursuz bir şekilde entegre eder. BIS sayesinde acil durumlara, tam kontrollü ve hızlı bir şekilde müdahale edilir. Tüm güvenlik sistemleri tek bir operatör tarafından izlenip kontrol edilebilir.Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Teklif Formumuzu doldurun.

© Copyright - ExenTeknoloji - 2015